siedem sposobów na oszczędzanie

Kolejna pożyczka w przypadku zadłużeń nie brzmi rozsądnie. Jednak co zrobić, gdy brakuje środków na uregulowanie zobowiązań lub by pokryć wydatki bieżące? Zaciągniecie kolejnego zobowiązania powinno być ostatecznością, ponieważ w większości przypadków tylko pogłębia spiralę zadłużenia. Jak więc można przed tym uciec?

1. Lista zakupów

Ile razy zakupy w sklepie nie skończyły się na zgrzewce wody, po którą się do niego poszło, a na całym koszyku produktów? To pułapka, w którą łatwo wpaść bez przygotowanej listy zakupów. To pozwoli nie tylko kupować potrzebne produkty, ale też nie marnować żywności. W Polsce wyrzuca się aż 235 kg żywności na osobę rocznie.1

2. Tańsze zamienniki produktów spożywczych też są smaczne

W marketach dostępne są zarówno markowe produkty, jak i ich tańsze zamienniki. Nie trzeba rezygnować ze wszystkich ulubionych produktów, ale warto eksperymentować. Może okazać się, że tańszy zamiennik jest bardziej smaczny niż oryginał.

3. Wybierz konto bankowe bez opłat

Koszty prowadzenia rachunku nie są duże w stosunku do jednego miesiąca, jednak przez pryzmat kilku miesięcy lub nawet lat, kwota ta znacznie rośnie. Warto też zwrócić uwagę, czy pobierana jest prowizja za korzystanie z bankomatów innych banków.

4. Oszczędzaj na paliwie

Jeśli do pracy jest blisko, warto wybrać rower. To zdecydowanie mniej kosztowne i ma dobry wpływ na zdrowie, samopoczucie, kondycję i sylwetkę.

5. Gotuj w domu

Jedzenie na mieście może zrujnować budżet domowy. Warto więc zrezygnować z częstego spożywania produktów gotowych na rzecz odwiedzania restauracji raz na jakiś czas i sprawdzić swoje możliwości kulinarne w domu.

6. Zrezygnuj z niepotrzebnych abonamentów

Zbyt duża ilość kanałów w telewizji, które są opłacane dodatkowo, a i tak nikt ich nie ogląda czy wykupiony dostęp do ebooków, na które nie ma czasu to kolejne kwoty, które można wykorzystać, by spłacić zobowiązania i uniknąć szukania pożyczki dla bardzo zadłużonych online.

7. Odkładaj każdą dodatkową złotówkę

Premia w pracy, a może prezent w postaci gotówki na urodziny? Nie biegnij do sklepu po niepotrzebne rzeczy. Lepiej będzie odłożyć te pieniądze na tzw. czarną godzinę lub dołożyć do zaległości w spłacie.

1https://www.forbes.pl/gospodarka/marnowanie-zywnosci-w-polsce-dane-z-2018-r/8etbgkq

Za część merytoryczną tego wpisu odpowiadają specjaliści z https://gotowkanajuz.pl/ za co im bardzo dziękujemy.