zalety pożyczek z gwarantem

Negatywna zdolność kredytowa lub figurowanie na liście BIK może przyczynić się do odmowy banku, w którym złożono wniosek o przyznanie pożyczki lub kredytu. Osoby będące w takiej sytuacji mogą jednak skorzystać z innych rozwiązań, które w głównej mierze proponowane są przez instytucje pozabankowe – pożyczki z gwarantem.

O co dokładnie chodzi i jakie są korzyści pożyczki z poręczycielem?

Oferty pożyczki z gwarantem proponowane są przede wszystkim osobom:

  • z negatywną historią kredytową
  • z niskimi dochodami
  • zadłużonym
  • bezrobotnym
  • z komornikiem sądowym.

Instytucja pożyczkowa wymaga poręczenia ze strony gwaranta, który w przypadku niespłacania zobowiązania przez pożyczkobiorcę przejmie na siebie całą odpowiedzialność i będzie sam będzie regulował raty pożyczki. W ten sposób parabank zabezpiecza się przed utratą środków i może jednocześnie skierować swoją ofertę do szerszego grona klientów. Według raportu stworzonego przez Biuro Informacji Kredytowej1 liczba klientów sektora pożyczkowego wzrosła aż o 24,8 proc., na co wpływ miało udzielanie pożyczek osobom już zadłużonych w bankach.

Kto może zostać poręczycielem?

Wymagania instytucji pozabankowych wobec gwaranta to:

  • wiek od 18 do 77 lat
  • posiadanie obywatelstwa polskiego
  • posiadanie pozytywnej historii kredytowej.

Oprócz tego niektóre instytucje udzielając pożyczki z poręczycielem wymagają, by ten był w posiadaniu nieruchomości, miał rachunek bankowy oraz posiadał pełną zdolność do czynności prawnych.

Odpowiedzialność gwaranta

Poświadczenie przy zaciąganiu zobowiązania wiąże się z dużym ryzykiem dla poręczyciela. W wyniku różnych sytuacji konieczność spłacania pożyczki może przejść całkowicie na niego. Gwarant będzie odpowiadał za spłatę zobowiązania, jeśli pożyczkobiorca przestanie regulować raty w terminie lub ogłosi upadłość konsumencką. Z tego powodu wiele osób nie chce zgodzić się na poręczenie. W takiej sytuacji warto zapewnić potencjalnemu gwarantowi inną formę zabezpieczenia, na przykład zastaw nieruchomości.